Γ ΕΘΝΙΚΗ 2

Προοδευτική - Εθνικός 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε το πειραϊκό ντέρμπι, μεταξύ της Προοδευτικής και του Εθνικού, για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Από έναν πόντο αυτόν της ισοπαλίας έβαλαν στο σακούλι τους, Προοδευτική και Εθνικός, παραμένοντας παράλληλα αήττητοι για μια ακόμα αγωνιστική. Στα της αναμέτρησης έπειτα από ένα πρώτο ημίωρο χωρίς κάτι το αξιόλογο στο ματς, ο Εθνικός ήταν αυτός που στο 40΄ με σουτ του Μακρυγιάννη έφτασε κοντά στο γκολ, αυτό όμως πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Μπαντίκου.
Η απάντηση από πλευρά Προοδευτικής, ήρθε στο 43΄ με το σουτ του Μπέλερη να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του τέρματος του Σικαλιά, με το ήδη υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Λουκά Καραδήμου μπήκε πιο δραστήρια στο ματς, από τους «κυανόλευκους», χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει την μεγάλη φάση και παράλληλα να φτάσει στο γκολ.

Αυτό το οποίο δεν είχαν καταφέρει οι «βυσσινί», θα μπορούσαν να το είχαν καταφέρει, οι παίκτες του Θύμιου Γεωργούλη στο 56΄, ο Καραλής όμως παρότι βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπαντίκο το σουτ του δεν είχε την κατάληξη που αυτός ήθελε καθώς κατέληξε άουτ. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με συνέπεια να μην υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο ματς, και το στείρο 0-0 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή του αγώνα.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Λουκάς Καραδήμος): Μπαντίκος, Πολιανίδης, Καλαιτσίδης, Ζίζηλας, Παπανικόλας, Μάρης, Χρήστου, Μπέλερης, Κανελλόπουλος (25' λ.τ. Δηλαβέρης), Κουιρουκίδης (69' Ζαχαράτος), Ντάλλας

ΕΘΝΙΚΟΣ (Θύμιος Γεωργούλης): Σικαλιάς, Στασινός, Γερόλυμος, Κρητικός, Ρούσσης, Κωνσταντίνου, Μισέλ, Καραλής (74' Μάναλης), Μακρυγιάννης (80' Χατζησάββας), Ρομάνο, Παυλάκης.